مجله پرنس هوم

نکاتی در مورد نگهداری و شست و شوی ظروف چینی زرین (بخش اول)

نکاتی در مورد نگهداری و شست و شوی ظروف چینی زرین

نکاتی در مورد نگهداری و شست و شوی ظروف چینی زرین

در این مقاله قصد داریم به راهکار های ساده اما مهم درباره‌ی نگهداری و شست و شوی ظروف چینی زرین بپردازیم. ظروف چینی، از ترکیب مواد معدنی مخصوص و پخت آنها به وجود می آیند. این مواد پس از قالب گیری و پخته شدن حتی از فلز مقاومی مثل استیل هم سخت تر می‌شوند. پس میتوان با نگهداری درست از آنها تا سال های سال استفاده کرد.

مهم ترین نکته در نگهداری ظروف چینی، حفظ شفافیت و جلوگیری از کدر شدن رنگ لعاب و دکور آن ها است. در ادامه با توجه به توصیه هایی که خود شرکت چینی زرین در رابطه  با نگهداری از این ظروف آورده به سوالات شما پاسخ می‌دهیم.

ظروف چینی زرین چه ویژگی هایی دارند؟

آشنایی با اصطلاحات

در ابتدا بهتر است با چند مورد آشنا شوید.

دکور شده با طلای ناب(پلاتین) به چه معناست؟

پس از قالب گیری و پخت چینی، طرح های مختلفی بر روی ظروف چاپ می‌شوند. این طرح ها که به اصطلاح دکور نامیده می‌شوند بر دو نوع هستند. در نوع اول فقط از رنگ های معمول نظیر صورتی، سبز و … استفاده شده. در نوع دوم از رنگ های خاصی مانند طلایی و نقره‌ای استفاده می‌شود. برای درج چنین رنگ هایی از فلزات گرانبهایی مانند طلا و پلاتین استفاده شده. پس علاوه بر زیبایی فوق العاده و قیمت بالاتر، به نگهداری و مراقبت بیشتری هم نیاز دارند.

دکور داخل لعابی (IGD) چیست؟

دکور داخل لعابی یا Inglaze Decoration شیوه ای از لعاب کاری است که بر روی اکثر محصولات چینی زرین اعمال می‌شود. در این روش، نقش های چاپ شده روی چینی به وسیله‌‌ی حرارت و فناوری مخصوص چینی زرین در زیر لایه ای از لعاب قرار میگیرند. به همین دلیل مواد شوینده هیچ تماس مستقیمی با رنگ دکور ظروف ندارند و امکان پاک شدن و از بین رفتن رنگ وجود ندارد.

برای تشخیص اینکه ظروف شما دکور داخل لعابی دارد یا نه، میتوانید از حس لامسه کمک بگیرید. اگر دکور به شیوه ی داخل لعابی باشد سطح لعاب و نقش ها کاملا یکدست هستند و هیچ برجستگی ای در نقاطی که نقش و نگار دارند حس نمی‌شود.

درجه عالی، درجه یک و درجه سه در چینی های زرین به چه معناست؟

چینی ها پس از پخت و لعاب کاری اولیه به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرند. مثل تمام تولیدات دیگر، برخی از آنها دارای مشکلات ک.چکی هستند. مثل یک نقطه یک دهم میلیمتری در لعاب. گرچه این نواقص معمولا آنقدر کوچک هستند که به چشم نمی‌آیند، اما چینی زرین این محصولات را در دسته بندی ای جدا از موارد بی نقص که با نام “درجه عالی” شناخته می‌شوند به فروش می‌رساند. معمولا نقش های طلایی و پلاتینی که ارزش بالایی دارند، و همچنین چینی های سفید ساده که بدون طرح هستند فقط از لعاب هایی با درجه کیفی “عالی” ساخته می‌شوند.

شستشوی ظروف چینی زرین

آیا امکان شست و شوی ظروف چینی در ماشین ظرفشویی وجو دارد؟

در مورد ظروف چینی زرین، لعاب به کار رفته و چاپ روی ظروف به نسبت دیگر چینی ها از مقاومت بالاتری برخوردار است. در ظروفی که دکور داخل لعابی دارند، شرکت چینی زرین اطمینان میدهد شستشو با ماشین ظفشویی کاملا تضمین شده ایت و هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد. پس میتوانید با خیال راحت و همیشه این ظروف را در ماشین ظرفشویی تمیز کنید.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که ظروفی که دارای چاپ طلا و پلاتین هستند به دلایل فنی معمولا از دکور داخل لعابی برخوردار نیستند. گرچه این ظروف هم امکان شستشو در ماشین ظرفشویی را دارند اما توصیه میشود در دراز مدت و به طور مداوم از ماشین برای شست و شوی آن ها استفاده نکنید. بهترین روش برای شستن این ظروف گرانقیمت، شستشو با دست است.

ادامه در بخش بعدی…

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *