مجله پرنس هوم

استیل بگیر بهتره یا نگیر؟

1
استیل بگیر بهتره یا نگیر؟

استیل بگیر زنگ میزند؟ تفاوت استیل بگیر و نگیر چیست؟ در هنگام خرید لوازم استیل سولات زیادی در باره مواد اولیه محصولات پیش می آید. به خصوص که تشخیص ظاهر آلیاژ ها از هم آسان نیست. شاید برای شما هم بسیار پیش آمده که هنگام خرید وسایلی مثل قاشق و چنگال به کلماتی مثل استیل بگیر و استیل نگیر برخورد کرده باشید. ولی آیا تفاوت آن ها را میدانید؟ آیا استیل نگیر بهتر از استیل بگیر است؟ اصولا معنی بگیر یا نگیر بودن استیل چیست؟

استیل چیست؟

استیل در زبان انگلیسی (steel) به معنی فولاد است. فولاد آلیاژی از آهن و مواد دیگر به خصوص کربن است. البته فولاد به یک ماده محدود نمیشود و خود انواع بسیار زیادی دارد. اما در زبان عامه “استیل” به نوع خاصی از فولاد اشاره میکند؛ فولاد ضد زنگ یا stainless steel. این نوع از فولاد آلیاژی از آهن و کربن به همراه نیکل است. اما خود این آلیاژ هم انواع مختلفی دارد.

استیل بگیر و نگیر یعنی چه؟

بگیر یا نگیر بودن به معنی جذب کردن یا جذب نکردن آهنربا است. فولاد ضد زنگ (stainless steel) دارای انواع مختلفی است که بعضی از آن ها آهن ربا را جذب میکنند و بعضی جذب نمیکنند. هر کدام از این آلیاژ ها خواص منحصر به فردی دارند.

پس جذب شدن آهن ربا به استیل، لزوما دلیل بر ضد زنگ نبودن آن نیست. برای تشخیص کیفیت و دوام هر محصول بهتر است از برند ها و فروشگاه های مطمئن خرید کنید و از سازنده درباره مواد اولیه و کاربرد آن بپرسید.

به طور کلی ، استیل نگیر دارای مقاومت نسبتاً متوسطی هست، اما خصوصیات ضربه ای مناسب، شکل گیری و جوشکاری آنها آسان تر است. این نوع استیل غیر مغناطیسی بوده و دارای طیف وسیعی از مقاومت در برابر خوردگی عالی هستند. برای مقایسه، استیل بگیر دارای مقاومت بسیار بالا، خاصیت ضربه کمتری هستند، شکل گیری و جوشکاری آنها دشوارتر است، مغناطیسی هستند و از مقاومت به خوردگی سطح پایین تری برخوردار هستند. محتوای آلیاژ پایین آنها به این معنی است که بسته به شرایط موجود ، می توانند هزینه کمتری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *